7 Mayıs 2011 Cumartesi

Bursaspor-Beşiktaş maçı öncesinde olaylar
video
Spor Toto Süper Lig'de bu akşam oynanması gereken Bursaspor-Beşiktaş maçının iptal edilmesi, ülke genelinde ve spor camiasında geniş yankı buldu.

Beşiktaş taraftarının, Bursa'daki maçlara alınmaması kararına neden olan olaylar, 7 yıl öncesine dayanıyor.

Beşiktaş taraftarları Süper Lig'de en son 2003-2004 sezonunun 19. haftasında Bursa'daki maçı izleyebildi, bu maçı da Beşiktaş 58. dakikada Tümer'in attığı golle 1-0 kazandı.

Bursaspor, aynı sezon küme düştü ve 2 sezon Bank Asya Birinci Lig'de mücadele etti.

Bu süreçte Bursasporlu taraftarlar, küme düşmelerinin sorumlusu olarak Beşiktaş'ı gördü. İki takım taraftarları arasındaki gerginlik çerçevesinde, Bursaspor'un yeniden Süper Lig'e yükseldiği 2006-2007 sezonundan bu yana Beşiktaş taraftarları Bursa'daki maçlara alınmadı.

Sezonun ilk yarısında İstanbul'da oynanan Beşiktaş-Bursaspor maçı öncesi olaylar çıktı, 4 Bursaspor taraftarı yaralandı.

-YASAĞIN KALDIRILMASI KARARI-

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 3 Mayıs'ta, Bursa Emniyet Müdürü Halil Yılmaz ve Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı ile basın toplantısı düzenleyerek, ''Beşiktaş taraftarlarının, takımlarının Bursa'da oynayacağı maçı izlemelerine yönelik yasağı kaldırma kararı aldık'' açıklamasını yaptı.

Harput, Bursaspor ile Beşiktaş'ın maçlarında uzun süredir rakip taraftarların sahaya alınması noktasında sıkıntı yaşandığını hatırlattı.

Bursaspor ile Beşiktaş'ın Türkiye'nin iki güzide kulübü olduğunu vurgulayan Harput, şunları kaydetti:

''Beşiktaş taraftarlarının, takımlarının Bursa'da oynayacağı maçı izlemelerine yönelik yasağı kaldırma kararı aldık. İki kulübün de çok vefalı ve ateşli taraftarı var. İyi günde kötü günde, üzüntüsünde, mutluluğunda takımlarıyla beraber olmuş, beraber üzülmüş, beraber mutlu olmuşlardır. Pek çok benzerlikleri vardır, bu iki takım taraftarlarının. Yıllarca bu iki takımın taraftarları kendi takımlarının maçını izleyememek gibi bir acıyı yaşadılar. 'Olay olma ihtimali var' diye yasaklama, ancak totaliter rejimlerde yapılabilir. Biz bu hafta oynanacak müsabakada bu yasağı kaldırmak istiyoruz.''

Harput, ayrıca ''Beşiktaş taraftarlarının Bursa'da herhangi bir şekilde zarar görmeden rahatlıkla kendi maçlarını izlemeleri konusunda gerek emniyet müdürümüz, gerek Bursaspor Kulübü başkanımızla hemfikiriz'' dedi.

Vali Harput, taraftarların kendi takımlarının maçlarını izleyememe cezasını uygun görmediklerini, bunun ciddi anlamda ''insan hakkı ihlali'' olduğunu söyledi.

Bursaspor ile Beşiktaş taraftarları arasında yıllardır süren gerginlik nedeniyle her iki takımın taraftarlarının da deplasmandaki maçlara alınmadığını anımsatan Harput, bunun sona ermesi adına çok önemli bir adım attıklarını vurguladı.

''Suç ve kusur kişiseldir. Başkasının işlediği kusur ve suçu başkasının ödemesi hiçbir şekilde açıklanamaz'' diyen Harput, bu genel ilke çerçevesinde 7 Mayıs Cumartesi akşamı saat 20.00'de oynanacak maçı Beşiktaşlı taraftarların izleyebileceğini bildirdi.

Harput, bir gazetecinin, ''Ligin ilk yarısında İstanbul'da oynanan ve Bursasporlu taraftarların da alındığı maç öncesi olaylar çıkmış, 4 Bursaspor taraftarı yaralanmıştı. Bu çerçevede cumartesi olay çıkacağına ilişkin endişeniz var mı'' sorusuna, ''Endişe duymuyorum, çünkü Bursalılar'a ve Bursaspor taraftarlarına güveniyorum. Ermenistan maçı oynandı burada. Herkes Bursaspor taraftarlarının nasıl olduğunu gördü'' yanıtını verdi.

Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı da Bursaspor olarak barış eli uzattıklarını ifade ederek, ''Bu duruma bir son vermemiz lazım. İnşallah başarılı oluruz. Bundan sonra biz de İstanbul'a daha iyi ve rahat gideriz. Hayırlı olmasını diliyorum'' dedi.

-''GÜVENLİK TEDBİRLERİ ALINDI''-

Şahabettin Harput, 6 Mayıs'ta AA'ya yaptığı açıklamada, polisin, Bursa ili hudutlarından itibaren maç öncesi, esnası ve sonrasını kapsayacak şekilde her türlü güvenlik tedbirini aldığını dile getirerek, ''Maç ile ilgili güvenlik tedbirleri, istihbarat ekipleri, MOBESE ekipleri ve normal çevik kuvvet ekipleriyle alınmıştır, alınıyor'' bilgisini verdi.

Geçen ay yürürlüğe giren Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'a da değinen Harput, artık cezaların çok ağır olduğuna dikkati çekti. Bu kanunun, spor sahalarında kabul edilemeyecek çirkin görüntülerin önüne geçmek adına çıkarıldığını hatırlatan Harput, şunları söyledi:

''Yasaların uygulanabilir olması, etkili olması için suç olan fiillere verilen ceza caydırıcı olmalı. Bir insan suç işliyorsa ona öyle ceza verilmeli ki, 'bir daha işlemeyeyim' demeli. Yeni yasa bu manada gerek para cezası gerek hak mahrumiyeti, hatta hapis cezası getiriyor. Suç işleyecek taraftarlara ciddi müeyyideler getiriyor. Taraftarlar bunun ciddiyetini bilmiyor olabilir. Suç işleyen, yanlış yapan hem takımına, hem şehrine hem de kendisine önemli zararlar verebilir. Ceza almak onur kırıcı bir haldir. Kimse bilerek kendisini onur kırıcı, mahcup edici bir duruma sokmaz.''
-BUGÜN YAŞANANLAR-

Beşiktaş takımı, maç için dün akşam Bursa'ya gelerek Holiday Inn Otel'e yerleşti ve maç saatini beklemeye başladı.

Bugün saat 20.00'de Atatürk Stadı'nda başlayacak maç öncesinde emniyet güçleri kent geneli ve stat çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Bazı noktalara bariyerler konuldu.

Saat 18.00 dolaylarında, stat çevresinde toplanan Bursaspor taraftarları, Beşiktaşlı taraftarların maça gelmesini istemediklerini belirterek polisle tartıştı. Ardından polisin güvenlik önlemi almasını engellemeye çalışan taraftarlarla emniyet güçleri arasında arbede çıktı. Ortamın gerginleşmesi üzerine bazı taraftarlar, ellerindeki taşları ve şişeleri polise attı. Polis, biber gazı sıkarak grubu dağıtmaya çalıştı. Biber gazından, taraftarların yanı sıra çevreden geçen vatandaşlar ve polisler de olumsuz etkilendi. Gazdan etkilenen polisler birbirinin yüzüne su dökerek yardım etmeye çalıştı.

Polisin müdahalesine rağmen stat çevresinden ayrılmamakta direnen yaklaşık bin kişilik taraftarın bir kısmı, arbedede tezgahını bırakıp kaçan esnafın sopalarını da ellerine geçirdi. Taraftarlar, polise, taşların yanı sıra sopa, kalas ve çöp kutusu da fırlattı. Seyyar satıcıların tezgahlarına zarar veren taraftarlar, ellerine geçirdikleri soğan, domates, su, çiğ ve pişmiş köfteleri polislere doğru attı.

Bursa Atatürk Stadı'nın çevresinde çıkan olaylarda polisin kullandığı biber gazının, rüzgarın etkisiyle çıkış kapılarına yönelmesi sonucu, stat içindeki taraftarlar da gazdan etkilendi.

Biber gazından yoğun olarak etkilenen maraton tribünündeki taraftarlar, saha içine alınarak, bir süre kapalı tribün tarafındaki kapılardan tahliye edildi.

Biber gazından etkilenen çok sayıda taraftar, sağlık ve emniyet görevlileri tarafından çeşitli hastanelere kaldırılırken, stat etrafındaki biber gazının dağılmaması nedeniyle çıkış kapıları kapatıldı.

Bazı taraftarlar, stadyumun VIP girişi kısmındaki bariyerleri de aştı. Arbede sırasında yaralananlar olduğu bildirildi, polis telsizinden ''ambulans'' anonsları yapıldı.

Osmangazi Kaymakamlığı önünde biriken bir grup da stadyum istikametine yürüyüşe geçerek polise direndi.

8 otobüsle yola çıkan Beşiktaşlı taraftarlar ise Bursa'nın Orhangazi ilçesi girişinde polis tarafından durduruldu. Statta olaylar çıkması çıkması üzerine burada bekletilen taraftarlar ''iptal'' kararını duyunca, Orhangazi-Yalova yolunun iki şeridini kısa süreliğine kapattı.

Taraftarlar ikna çabalarının ardından polis eskortları eşliğinde dönüş yoluna geçti.

-İPTAL KARARI VE SONRASI-

TFF Başkanvekili Lutfi Arıboğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa Atatürk Stadı çevresinde çıkan olaylar üzerine valilik, emniyet birimleri, maçın gözlemcileri, hakemleri ve diğer sorumlularla yaptıkları görüşmelerden sonra TFF Yönetim Kurulu olarak, ''güvenli bir şekilde oynanamayacağı'' gerekçesiyle Bursaspor-Beşiktaş maçının iptaline karar verdiklerini bildirdi.

Arıboğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Çünkü, Beşiktaş maçın oynanacağı stada dahi giremedi. Daha önce taahhüt edilmesine rağmen, Beşiktaş taraftarları maça gelemedi. Büyük olaylar çıktı. Bu yüzden TFF Yönetim Kurulu olarak güvenli bir şekilde oynanamayacağı gerekçesiyle maçı iptal ettik. Bu maçla ilgili son kararı TFF Yönetim Kurulu verecektir.''

Futbol Federasyonu'nun Hukuk İşlerinden Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, LigTV'ye yaptığı açıklamada, maçın iptaline ilişkin kararın Bursa Valiliği, Emniyet Müdürlüğü, maç temsilcisi ve hakemlerle yapılan bilgi akışı sonrası alındığını söyledi.

''Bütün bu gördüklerimizden sonra müsabaka talimatı uyarınca maç güvenliğiyle ilgili olaylar ve seyirci olayları nedeniyle müsabaka talimatının verdiği yetkiyle bu maçın oynanmamasına karar verdik'' diyen Egemenoğlu, şunları kaydetti:

''Bu karar tehir, erteleme değildir. Bu karar maçın oynanmaması yönündeki bir karardır. Müsabaka talimatı gereğince yönetim kurulumuz maçın akıbetiyle ilgili ivedi olarak toplanarak bir karar verecektir. Yönetim kurulumuzun aldığı karar doğrultusunda da hem açıklama hem de gerekenler yapılacaktır. Kararı alan merci maçın hakemi değil, Futbol Federasyonu yönetim kuruludur. Bu karar erteleme değildir. Maçın oynanmaması yönünde verilmiş bir tedbir kararıdır.''

Beşiktaş Kulübü Asbaşkanı ve Futbol Komitesi Başkanı Serdar Adalı, Türkiye Futbol Federasyonu'nun iptal kararının ardından Beşiktaş kafilesinin, konakladığı Holiday Inn Otel'den ayrılması sırasında gazetecilere yaptığı açıklamada, olayları tasvip etmediklerini belirtti. Adalı, ''Uzücü bir durum, Türkiye futboluna yakışmıyor. Bırakın Bursa'ya, Türkiye'ye yakışmayan manzaralar'' diye konuştu.
İptal edilen maçla ilgili Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu 12 Mayıs Perşembe günü olağanüstü toplanacak.

Futbol Federasyonu'ndan yapılan açıklamada, söz konusu karşılaşmayla ilgili kararın, federasyon yönetim kurulunun 12 Mayıs Perşembe günü gerçekleştireceği olağanüstü toplantıda verileceği bildirildi.

Beşiktaş Kulübü İkinci Başkanı Metin Keçeli, yaşananlara ilişkin, ''Türk sporuna geçmiş olsun, maalesef bunu da gördük'' diye konuştu.

Bursasporlu yöneticilerin otele kadar gelip, kendilerini ziyaret ettiğini anlatan Keçeli, ''Bu olay hiçbir kulübe mal edilemez. Bu olay Türk sporunun geleceği konusunda bizi endişeye düşürmektedir. Bu, Türk sporunda milat olmalı. Çok iyi ders almalıyız. Yalnız Bursa'ya ve Beşiktaş'a değil, Türk sporuna geçmiş olsun'' ifadelerini kullandı.

Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı, ''Hepimiz çok üzgünüz, ancak yaşananlar Bursaspor Kulübü'ne mal edilemez'' dedi.

Yazıcı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bursa Valisi Şahabettin Harput'un iki takım taraftarları arasındaki husumetin sona ermesi için böyle bir karar aldığını anımsattı. Yazıcı, şöyle konuştu:

''Tabii ki, kendisi olayların buralara geleceğini tahmin etmemiştir. Burada Beşiktaş Kulübü'ne veya taraftarlarına yapılan herhangi bir müdahale yoktur. Olaylar, Bursaspor taraftarının, Beşiktaş taraftarının maça gelmemesini istemesi nedeniyle yaşanmıştır. Yaşanan olaylar tamamen emniyet güçleriyle Bursaspor taraftarları arasında geçmiştir. Yol emniyetinin alınmaması nedeniyle yaşanmıştır.''

-BEŞİKTAŞ KAFİLESİNİN AYRILIŞI-

Maçın iptal edilmesi üzerine, Beşiktaş kafilesi, otel önünden geniş güvenlik önlemleri altında saat 19.30 sıralarında ayrıldı. Kafileyi Bursaspor Genel Müdürü Osman Nuri Biçer ile yöneticiler Recep Bölükbaşı, İlhan Uslu ve Selçuk Eren uğurladı.

Yöneticiler de Beşiktaşlılara olaylar nedeniyle üzüntülü olduklarını belirttiler.

Kafileye, çevik kuvvet minibüsü ile 3 polis otosu eşlik etti.

Spor Toto Süper Lig'de Bursaspor ile Beşiktaş arasında bugün oynanması gereken, ancak taraftarların neden olduğu olaylar nedeniyle iptal edilen maçın ardından Bursa'dan ayrılan Beşiktaş kafilesi ile siyah-beyazlı taraftarlar, Yalova'dan denizyolu ile Gebze'ye hareket etti.

Yalova Topçular iskelesine ilk olarak, Bursa'nın Orhangazi ilçesi girişinden, İstanbul'a dönmek üzere yola çıkan 8 otobüsteki 400 Beşiktaş taraftarı ulaştı. Taraftarlar burada, Bursaspor ve Bursa Valisi Şahabettin Harput aleyhinde sloganlar attılar.

Polisin geniş güvenlik tedbirleri arasında 1 saat bekleyen taraftarlar, Beşiktaşlı futbolcu ve yöneticileri taşıyan 2 otobüsün de iskeleye gelmesiyle tezahürata başladılar.

Kafileyi taşıyan otobüslerin önünü kesen taraftarlar, meşale yakarak takımları lehine slogan attılar.

Yalova polisi ve jandarma, bu sırada çevrede geniş güvenlik önlemi aldı.

Beşiktaş kafilesi ve futbolcuları taşıyan 8 otobüs ayrı ayrı olarak 2 feribotla Gebze Eskihisar iskelesine gitmek üzere yola çıktı.

Öte yandan, Yalova Topçular-Gebze Eskihisar arasında çalışan ''Galatasaray'' adlı feribotun, ''tedbir amacıyla'' seferden çekildiği bildirildi.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...